logo
Loading...

Kavos ruošimas. Hario V60

Kavos ruošimas. Hario V60

Autorius: Domas Ivonis - Kavos entuziastas ir ekspertas, Lietuvos kavos ruošimo čempionas, Taste Map įkūrėjas

Kita stotelė –  Japonija.! Taip taip, ne kur kitur, bet būtent čia buvo išrastas kitas plikymo būdas – Hario V60. Hario istorija prasideda 1921 m. Tokijuje. Būtent šiais metais yra įkuriama įmonė, kuri pradėjo konstruoti ir gaminti namų apyvokos bei chemijos pramonės stiklo produktus. Per 30 metų patirties Hario užpatentavo Hario stiklą (angl. Hario Glass), kuris jų teigimu yra iš 100 proc. natūralių mineralų, dėl geresnės termoizoliacijos bei draugiškumo aplinkai. Ir 1949 m. išleido  kavos plikymo įrenginį  – Sifoną. (angl. a glass filter syphon), kuris vėliau taip pat sulaukė pripažinimo pasaulyje.

 

Bet grįžkime prie V60. Šis, šiai dienai, sunkiai pakeičiamas įrenginys buvo išrastas ne taip ir seniai – 2005 m. Idomus faktas, jog pavadinimas yra kildinamas  nuo 60o kampo, kurį sudaro kūgio formos piltuvelis su pagrindu. Iš pradžių buvo pristatytas keramikinis ir plastikinis, kiek vėliau metalinis variantai. Iš karto kyla klausimas ar yra tarp jų skirtumas? Mano nuomone – taip, yra. Dėl skirtingo medžiagų laidumo temperatūrai, gauname šiek tiek skirtingas ekstrakcijos temperatūras, ko pasekoje ir kitokį puodelį kavos. Tačiau šį skirtumą sunku įžvelgti ragaujant puodelius ne lygiagrečiai, vienas šalia kito.

Aptarkime šio įrenginio ypatybes. Manau, galime išskirti kelias jų. Visu pirma, kūgio formos piltuvėlis, dėl kurio prailgsta sąlyčio laikas tarp kavos ir vandens. Taip pat spiralės formos grioveliai, leidžiantys orui laisvai cirkuliuoti ir nesudarantys dirbtino slėgio inde (galime įžvelgti panašumą į Chemex) bei filtro tankis, kuris yra retesnis nei minėto Chemex. Rezultate gauname pakankamai švarų bei sodrų skoniu puodelį kavos.  Taip pat didelis privalumas tai, jog ruošdami kavą šiuo prietaisu galime gauti įvairius skonio profilius. To pasiekti galime naudodami skirtingas plikymo technikas. Pavyzdžiui, galime visą vandens dozę supilti per vieną kartą arba galime supilti dalį, tuomet palaukti kol ji beveik subėgs ir supilti  likusią dalį, – tokiu būdu kontroliuodami visa procesą. Jog būtų paprasčiau suvokti, pateikiame kelias skirtingas variacijas:

 

Supilame vandenį per vieną kartą + kavą malame smulkiai = vidutinio intensyvumo puodelis kavos.

Supilame vandenį dalimis+kavą malame smulkiai=stipraus intensyvumo puodelis kavos

Supilame vendenį per vieną kartą+kavą malame stambiau=lengvo intensyvumo puodelis kavos

Supilame vandenį dalimis+kavą malame stambiau=vidutinio intensyvumo puodelis kavos

 

Taip pat reikėtų paminėti, jog į  šias variacijas nėra įtrauktas kavos žydėjimo (blooming) etapas, kuris yra rekomenduojamas ruošiant kavą kiekvieną kartą. Trumpai tariant, tai mažas vandens kiekis, reikalingas  kad išbrinktų sumalta kava bei išsiskirtų dalis CO2 esančio mūsų sumaltoje kavoje. Šis etapas reikalingas siekiant pastovumo, juk visuomet norime, kad kiekvienas ruošiamas puodelis būtų toks pat aromatingas ir skanus, taip?

 

KAVOS RUOŠIMAS HARIO V60

 

Malimo rupumas

 

Siekiant paruošti skanų puodelį kavos naudojant v60, patartina kavą malti šiek tiek smulkiau nei Chemex  ruošimo būdui, rupumo prasme, kava turėtų labiau priminti rupų smėlį. Jeigu sumalsime kavą pernelyg smulkiai – kavos sąlytis su vandeniu truks per ilgai. Taip pat jei kavą sumalsime pernelyg rupiai, sąlytis su vandeniu truks per trumpai, pratekantis vanduo nespės pasisavinti kavoje esančių tirpių elementų. Malimo rupumą visuomet deriname su laiku, kurį vanduo užtrunka pratekėti per kavos kauburėlį.

 

Kavos dozė / plikymo santykis( angl. Brew ratio)

 

Rekomenduojame pradėti nuo optimalaus santykio 1:12  t.y. 1 gramas kavos prie 12 mililitrų vandens. Atsižvelgiant į rezultatą, esant poreikiui padidinti vandens dozę pagal skonį.

 

Vandens temperatūra

 

Kalbant apie vandens temperatūrą, pradžiai patariame nenaudoti žemesnės nei 88oC ir aukštesnės nei 91oC. Esant poreikiui vėlgi galima ekspermentuoti ir ieškoti labiausiai jus tenkinančio varianto. Temperatūra yra vienas iš kritinių kintamųjų lemenčių kavos puodelio skonį bei aromatą.

 

Plikymo laikas

 

Kavos ekstrakcijos laikas neturėtų trukti trumpiau 2 minučių ir ne ilgiau kaip 3 miniučių atsižvelgiant į visus prieš tai įvardintus kintamuosius: temperatūra, malimo  rupumą bei vandens supylimo techniką.

 

Ruošimo eiga

 

Išskleidžiame popierinį filtrą ir įstatome į indą. Tuomet visą filtro paviršių nupilame karštu vandeniu, tam  jog sušildytume indą bei sudrėkintume filtrą. Susirinkusį vandenį serviravimo inde išpilame. Tuomet atsižvelgdami į savąjį receptą supilame maltą kavą. Švelniai papurtydami indą išlyginame kavos paviršių.  Na ir aromatingiausia dalis – plikymas ! Taigi iš pradžių užpilame šiek tiek vandens, taip jog sudrėktų visas kavos paviršiaus plotas bei šiek tiek palaukiame.  Siūlome naudoti santykį 1:1 – prie 1g kavos užpilame 1ml vandens bei palaukiame apie 30s. Tuomet lėtai spirale pilame vandenį aplink indo centrą atsižvelgdami į vieną iš aukščiau minėtų variacijų. Žvelgiame į puikiai atliktą darbą, laukdami  kol subėgs likęs vanduo inde. Nukeliame V60 nuo serviravimo indo. Mėgaujamės kava.Panašios istorijos

Taste Map Coffee Roasters

Visos 250 g kavos jau šventinėse pakuotėse

2023 - 2024 m. šventiniam sezonui turime net dvi išskirtines pakuotes. Visos per el.parduotuvę užsakytos kavos nuo 2023 11 27 atkeliaus šventi...

Skaityti
Domas Ivonis

Brazil Daterra Masterpieces

2021 „Daterra Masterpieces“ aukciono tema buvo žvaigždynai, kuriuos stebi vietinės etninės grupės. Aukcione laimėjome net tris "Masterpie...

Skaityti
Domas Ivonis

Kavos ruošimas.Chemex

Kas yra juoda filtrinė kava?  Vis daugiau ir daugiau kavos entuziastų renkasi šį variantą dėl skonio profilių įvairovės, paruošimo paprastu...

Skaityti
Sekite mus @tastemap